Seriál Efisan Skiroll Classics si v Orlických horách podmanily legendy Řezáč a Smutná

Další pokračování seriálu Efisan Skiroll Classics se o víkendu uskutečnilo v Orlických horách, kde se odehrál výjezd na sedlo Šerlich do výšky 1025 metrů a výjezd na Luisino údolí. Závody přinesly zajmavou podívanou.  Oba hlavní závody opanovaly legendy, jak Stanislav Řezáč, který si tak v seriálu připsal již 16. prvenství, tak Kateřina Smutná, která vévodí klubu legend s neuvěřitelnými 29 vítězstvými. Již v pátek se jel krátký prolog Šedivínská 11, který se stal historicky prvním závodem seriálu Skiroll CUP, kde je možné si vyjet až 50 bodů do hlavního seriálu. První, kdo si tyto body připsal, byl Adam Matouš a opět Kateřina Smutná.

Na start sobotního závodu se postavilo 100 závodníků. Na závodníky čekala tradiční trať v délce deseti kilometrů, která slibovala rychlý a dynamický závod. Startovní pole bylo plné zvučných jmen. V cíli se v mužské kategorii nejrychleji objevil nestárnoucí Stanislav Řezáč, který v závěru urval Vaška Sedláčka jedoucího pouze soupaž a třetího ještě juniora Adama Matouše. Mezi ženami v sobotu kralovala Kateřina Smutná, která do cíle dojela v těsném zvěsu za nejepšími muži, druhá dojela Klára Moravcová a třetí byla po mateřské vracející se Adéla Boudíková. Z juniorek zajela nejlépe Tereza Hujerová. Vetránksou kategorii ovládl ve velké formě jezdící Jarda Kulich.

Horké počasí a dlouhých 16 kilometrů řadu především mladších a nejstarších závodníků pochopitelně odradilo, a tak jich v neděli dopoledne startovalo oproti sobotě jen polovina. Pořadatelé navíc připravili novinku - start gundersenovou metodou, která se bohužel úplně nepovedla, neboť neměla zcela jasná pravidla, ale na příští rok už bude vše vyladěno a mělo by to být spravedlivé pro všechny. Je potřeba také dodat, že v neděli není na této trase možný hromadný start. Tímto se všem omlouváme a slibujeme, že to do příště lépe vyladíme. Vítězem se stal opět Stanislav Řezáč o pouhé 3 vteřiny, ale jen díky tomu, že Vašek Sedláček zlomil hůl a ztratil hned na startu 1,5 minuty. Třetí dojel Tomáš Veber. V ženské kategorii nenechala nikoho na pochybách Kateřina Smutná, druhá byla Kateřina Moravcová, která se velmi přiblížila žlutému dresu a třetí opět dojela Adéla Boudíková. Juniorskou kategorii ovládl její nový leader Matěj Hájek a Tereza Hujerová. Ve vetránech vyhrál také současný leader této kategorie Pepa Vejnar.

V mužské kategorii poveze žlutý Efisan dres po osmi závodech se ziskem 1.350 bodů Vašek Sedláček před Tomášem Veberem (982 b.) a třetím Stanislavem Řezáčem (920 b.), který využil nepřítomnosti Michala Vanka. Mezi ženami žlutý dres udržela Kateřina Švancarová (1.200 b.) před Klárou Moravcovou (1.160 b.) a třetí Terezou Tůmovou (1.040 b.). Juniorský růžový Raiffaisen Investiční společnost dres nově ovládá Matěj Hájek a Kateřina Švancarová. Veteránskou soutěž se zeleným Skiservis Mára dresem zatím neohroženě šéfuje Josef Vejnar a Jadwiga Grynkiewitcz z Polska. V týmové soutěži stále vede Sun sport team s 770 body před Silvini Madshus teamem (740 b.) a teamem Šerlich 8.30 (610 b.).

Seriál Efisan Skiroll Classics bude pokračovat až 12. září v Krkonoších výjezdem na Špindlerovku a 13. září výjezdem na Černou horu. Ale za 14 dní se ještě pojede Skiroll CUP na jižní Moravě v oblasti Pálavy a Mikulova, kdy si závodníci v sobotním závodu poprvé v historii vyzkouší individuelní časovku. V sobotu 29.8. se pojede 20 km zvlněnou krajinou okolo Mikulova, v neděli 30.8. se pak bude závodit na trati plné historie a vína, kdy se pojede přes Dolní Věstonice a Pavlov až nahoru nad Mikulov do CHKO Pálava, což byl loni jeden z nejehzčích závodů.