Seriál Efisan Skiroll Classics pokračoval o víkendu na malebné Šumavě

O víkendu se sešla naše běžkařská špička na Šumavě, kde se odehrálo druhé kolo (třetí a čtvrtý závod) domácího seriálu na kolečkových lyžích Efisan Skiroll Classics. Tato tradiční lyžařská destinace hostila závody na kolečkových lyžích podruhé a i díky letitým zkušenostem s pořádáním Šumavského maratónu, se závody více než vydařily. Celý víkend provázela pohodová sportovní atmosféra, které napomohlo i zázemí závodu u hotelu Rankl, který provozuje Martin Jakš.

V sobotu čekal na závodníky známý a populární výjezd z Rejštejna přes Svojše na Horskou Kvildu, kde se na pouhých 10,5 kilometrech závodníci dostanou na náhorní planinu ležící o 580 metrů výše. Před startem lehce zapršelo, tak byla trať mokrá, ale naštěstí další déšť nepřišel. Hned od startu se jelo velké tempo a vytvořila se silná skupina, která se postupně rozpadala a od půlky stoupání už bylo prakticky rozhodnuto. Spolupořadatel Martin Jakš ukázal všem soupeřům záda a dojel do cíle osamocen v rekordu trati 38 minut a 12 vteřin. O druhé místo se těžce finišovalo a urval ho pro sebe loňský vítěz Jan Šrail před Fabiánem Štočkem a Vaškem Sedláčkem. Pátý pak dojel Stanislav Řezač. V ženách neměla konkurenci Klára Moravcová, která dojela 18. mezi muži. Druhá byla Barbora Beroušková a Vroni Beck.  Závod obohatila účast závodníku z Rakouska a Německa.

Nedělní trasa byla již dlouho dopředu považována za jednu z nejkrásnějších z celého seriálu a samotný závod to jen a jen potvrdil. Startovalo se v Ráčí kousek od Horní Vltavice a celou dobu se mírně stoupalo na Borovou Ladu, dále na Kvildu a nakonec ještě nahoru na Horskou Kvildu, kde byl po 23 kilometrech a 330 nastoupaných metrech dlouho očekávaný cíl. Hned od startu se rozjelo pekelné tempo a závodníci se nadělili do menších skupinek, které mezi sebou sváděli těžké souboje. Nejvíce sil v závěru měl Jan Šrail, který tak obhájil svoje prvenství a i zde se zajel rekord trati s hodnotou 59:30. Za ním finišoval Fabián Štoček a Vašek Sedláček. Čtvrtý dojel Stanislav Řezáč a tentokráte až pátý Martin Jakš. V ženách všem hned na začátku ujela Klára Moravcová, která rovnež zajela rekord trati s hodnotou 1:10:00, za ní pak do cíle dorazila klubová kolegyně Tereza Hujerová a Hana Nöhmeier.

V mužské kategorii vede po čtyřech závodech se ziskem 620 bodů Václav Sedláček, mezi ženami oblékne příště žlutý dres Kateřina Švancarová (615 b.). Juniorskou kategorii vede Mikoláš Karlík a Kateřina Švancarová. Veteránskou soutěž zatím ovládá Josef Vejnar a Irina Kozlovskaia. V týmové soutěži zatím jasně dominuje Sun sport teamem (400 b.) se čtyřmi vyhranými koly.

Seriál bude pokračovat za 3 týdny v Jeseníkách, kde se v sobotu 8.8. pojede populární výjezd z Hvězdy na Praděd a v neděli 9.8. pak z Koutů nad Desnou na horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

Výsledky: sobota - SVOJŠE - neděle - HORSKÁ KVILDA

Průběžné pořadí: - muži - ženy - jiniori - juniorky - veteráni - veteránkytymy -

Fotogalerie: Petra Zaděláková