Efisan Skiroll Classics odstartoval o víkendu na malebné Šumavě

O víkendu se sešla naše běžkařská špička na Šumavě, kde se odehrálo první kolo domácího seriálu na kolečkových lyžích Efisan Skiroll Classics. Tato tradiční lyžařská destinace hostila závody na kolečkových lyžích potřetí a i díky letitým zkušenostem s pořádáním Šumavského maratónu, se závody více než vydařily. Celý víkend provázela pohodová sportovní atmosféra, které napomohlo i zázemí závodu u hotelu Rankl, který poskytl a provozuje Martin Jakš.

V sobotu čekal na závodníky známý a populární výjezd z Rejštejna přes Svojše na Horskou Kvildu, kde se na pouhých 10,5 kilometrech závodníci dostanou na náhorní planinu ležící o 580 metrů výše. Po celý závod bylo pěkné slunečné počasí. Hned od startu se jelo velké tempo a následně po začatku stoupání Jan Šrail ukázal, proč patří mezi českou elitu a prakticky rozhodl závod ve svůj prospech. Nikdo jeho tempu nestačil, a tak dojel osamocen do cíle v čase 39:46.0, za traťovým rekordem zaostal, ale před druhým Michalem Vankem dojel s více než minutovým náskokem. O třetí místo se bojovalo mezi mladými zavodníky Šimonem Pavláskem a Ondřejem Zunou, který nakonec boj nezvládl a dojel 13 sekund za Pavláskem, který vyhrál závod do 23 let. V ženách neměla konkurenci Kateřina Razýmová, která dojela 7. mezi muži a připsala si nový traťový rekord v čase 43:01,0. Druhá byla loňská vítězska Klára Moravcová a třetí Adéla Nováková, který zároveň vyhrála kategorii do 23 let.

Nedělní trasa byla již dlouho dopředu považována za jednu z nejkrásnějších z celého seriálu a samotný závod to jen a jen potvrdil. Startovalo se v Ráčí kousek od Horní Vltavice a celou dobu se mírně stoupalo na Borovou Ladu, dále na Kvildu a nakonec ještě nahoru na Horskou Kvildu, kde byl po 23 kilometrech a 330 nastoupaných metrech dlouho očekávaný cíl. Hned od startu se rozjelo pekelné tempo a závodníci se nadělili do menších skupinek, které mezi sebou sváděli těžké souboje. Nejvíce sil v čelní skupině měl v závěru závodu Jan Šrail, který vylepšil svůj loňský rekord trati na hodnotu 57:15,0 a dokončil čistý vítězný hatrick na této trati. Bylo to již jeho 15 vítězství v seriálu a na druhého Standu Řezáče ztrácí už jen 2 výhry. Sekundu za ním finišoval Luděk Šeller a na třetím místě v tomto společném dojezdu dofinišoval Stanislav Řezáč, který si tak oproti loňsku o příčku polepšil a dostal se na stupně vítězů. V ženách suveréně vybojovala zlato Heli Heiskanen, která rovnež zajela rekord trati s hodnotou 1:05,38, za ní pak do cíle dojela Tereza Hujerová před opět bronzovou Adélou Novákovou a sobotní vítězka Kateřina Razýmova přijela do cíle na mistě 4.

V mužské kategorii vede po prvních dvou závodech s plným bodovým ziskem 400 bodů Jan Šrail, mezi ženami oblékne příště žlutý dres Kateřina Razýmová (360 b.). Juniorskou kategorii vede Šimon Pavlásek a Tereza Hujerová. Veteránskou soutěž ovládá Luboš Krejza v týmové soutěži zatím vede Silvini Madshus team.

Seriál bude pokračovat již příští týden ve Velkých Karlovicích, kde se v sobotu 3.7. pojede populární lauf na 30 km ze Vsetína do Velkých Karlovic a v neděli 4.7. pak ostrý výjezd z Karolinky na Kohůtku.

Výsledky: sobota - SVOJŠE - neděle - HORSKÁ KVILDA