EDS Skiroll Classics pokračoval třetím závodem v Rýmařově

V neděli 7. srpna se v Rýmařově v Jeseníkách uskutečnil první ročník Rýmařov ski maratonu na 40 km na kolečkových lyžích v rámci seriálu EDS Skiroll Classics - našeho největšího seriálu na kolečkových lyžích. Předchozích osm ročníků je jezdil výjezd na Praděd z Hvězdy. Téměř ideální počasí, krásná a náročná trať na dvou 20 km dlouhých okruzích s vrchařskou i sprinterskou prémií a dokonalý pořadatelský tým okolo Vaška Sedláčka přilákal na start výborné závodníky všech věkových kataegorií. Hlavní závod probíhal na dvou okruzích o délce 20 km (40 km), kdo si nevěřil na tak dlouhou trať, tak mohl zvolit kratší distanci, tedy jedno kolo na 21 km.

Start spolu se zázemím byl umístěn do areálu Flemda, od kud se vyjelo po vzoru cyklistických závodů skrz město za předjezdným vozidlem a na koci Rýmařova začal ostrý letmý start do závodu. Hned po startu bylo ostré stoupání na vrchařskou prémii, kde se oddělila dvojice nejlepších v podobě Jiří Plisky a Vaška Sedláčka, která pak společně absolvovala zbytek závodu a svůj náskok průběžně navyšovala. Zhruba 5 km před cílem pak prvně jmenovaný svému konkurentovi nastoupil a dojel si pro své druhé vítězství v seriálu. Třetí nakonec finišoval loňský celkový vítěz seriálu Michal Vank. Rekord trati byl tedy stanoven na 1 hodinu, 40 minut a 38 vteřin. V ženské kategorii si jela svůj sólo závod vedoucí závodnice celého seriálu EDS Skiroll Classics Tereza Hujerová, která se vešla do prvního desítky celkového pořadí závodu a dámský rekord stanovila na čas 2 hodiny, 00 minut a 38 vteřin. Na stupních vítězů ji doplnila nejlepší juniorka Anna Strouhalová a Vendula Křoustková. V juniorech byl nejrychlejší Jakub Strouhal před Honzou Maryškou, v juniorkách jeho sestra Anna Strouhalová před Kačkou Švancarovou. Veteránky vyhrála tradičně Jára Votočková, ale ve veteránské kategorii se děly věci. Více jak 30 km vedl s náskokem Imre Tagscherer z Maďarska, ale pak ho předjel Jarda Kulich a vypadalo to, že to bude právě on, kdo vyhraje tuto stále prestižnější kategorii. Bohužel zhruba 1 km před cílem přehlédl značení trati a tato osudová chyba přinesla vítězství výborně finišujícímu Láďovi Knápkovi, jenž těsně předjel Robina Teplého, Kulich tak byl až třetí. Závod na 1 kolo (21 km) vyhrál junior Jáchym Cenek v čase 51:25 před Kryštofem Horníkem a Markem Juříkem, ženskou kategorii opanovala Kateřina Sedláčkové před Eliškou Kubínovou a mladičkou Tínou Miranovou.

Celkově nadále veze žlutý dres EDS (eD system Silvini) Stanislav Řezáč s náskokem 40 bodů na Vaška Sedláčka, dalších 15 bodů zpět je Míra Trnavský. V ženách jasně vede Tereza Hujerová s náskokem téměř 200 bodů na vedoucí závodnici veteránek Járu Votočkovou, třetí je juniorka Anna Strouhalová. Juniorský růžový dres Raiffeisen Investiční společnost veze Jakub Strouhal a Kačka Švancarová, zelený veteránský dres Skiservis Mára pak veze závodník z Maďarska Lajos Mile, týmovou soutěž průběžně vede eD system Silvini team.

Seriál zavítá již tuto sobotu 13.8. na velkou novinku do Přibyslavi na noční závod po cyklostezce do Sázavy a zpět - jedná se o závod Skiroll CUP s čelovkou. Další hlavní závod EDS Skiroll Classics nás pak čeká 20.8. při 10 km dlouhém výjezdu na Šerlich.

Výsledky: Rýmařovski maraton