EDS Skiroll Classics odstartoval svůj 10. ročník na Šumavě

O víkendu se sešla naše běžkařská špička na Šumavě, kde se odehrálo první kolo největšího domácího seriálu na kolečkových lyžích eD system Silvini (EDS) Skiroll Classics. Tato tradiční lyžařská destinace hostila závody na kolečkových lyžích počtvrté a i díky letitým zkušenostem s pořádáním Šumavského maratónu, se závody více než vydařily. Celý víkend provázela pohodová sportovní atmosféra, které napomohlo i zázemí závodu u hotelu Rankl, který poskytl a provozuje Martin Jakš.

V sobotu se jel Skiroll CUP a na závodníky čekal známý a populární výjezd z Rejštejna přes Svojše na Horskou Kvildu, kde se na pouhých 10,5 kilometrech závodníci dostanou na náhorní planinu ležící o 580 metrů výše. Nad ránem lehce zapršelo a tak trať zůstala v některých pasážích lehce mokrá. Hned od startu se jelo velké tempo a následně po začatku stoupání nestárnoucí Standa Řezáč ukázal, proč patří mezi českou elitu a prakticky rozhodl závod ve svůj prospech. Nikdo jeho tempu nestačil, a tak dojel osamocen do cíle v čase 41:53.0, což je nový rekord na lyžích s kolečky číslo 3, na kterých se nově letos seriál jezdí. Druhý dojel Jan Šrail a třetí místo si vybojoval Martin Kočandrle. V ženách neměla konkurenci závodnice z Finska Heli Heiskanen, která dojela 6. mezi muži. Druhá byla Adéla Nováková před bárou Havlíčkovou.

Nedělní trasa byla již dlouho dopředu považována za jednu z nejkrásnějších z celého seriálu a samotný závod to jen a jen potvrdil. Startovalo se v Ráčí kousek od Horní Vltavice a celou dobu se mírně stoupalo na Borovou Ladu, dále na Kvildu a nakonec ještě nahoru na Horskou Kvildu, kde byl po 23 kilometrech a 330 nastoupaných metrech dlouho očekávaný cíl. Tento závod byl zároveň prvním závodem ze sedmi celkových v seriálu EDS Skiroll Classics 2022, který má letos již 10. pokračování. Hned od startu se rozjelo pekelné tempo a závodníci se nadělili do menších skupinek, které mezi sebou sváděli těžké souboje. Nejvíce sil v čelní skupině měl v závěru závodu Luděk Šeller, který dokázal přesprintovat legendárního Standu Řezáče. Třetí dojel Jan Šrail následován Martinem Jakšem. V ženách suveréně vybojovala zlato stejně jako loni Heli Heiskanen, za ní pak do cíle dojela Adéla Nováková před Terezou Hujerovou, čtvrtá byla Bára Havlíčková.

V mužské kategorii vede po prvních dvou závodech s 230 body Stanislav Řezáč, mezi ženami oblékne příště žlutý dres Finka Heli Heiskanen (250 b.). Juniorskou kategorii vede Ondřej Zuna a Adéla Nováková. Veteránskou soutěž ovládá Imre Tagscherer z Maďarska a Jára Votočková, v týmové soutěži zatím vede eD system Silvini team.

Seriál bude pokračovat ve Velkých Karlovicích, kde se v sobotu 16.7. pojede populární lauf na 30 km ze Vsetína do Velkých Karlovic a v neděli 17.7. pak ostrý výjezd z Karolinky na Kohůtku.

Výsledky: sobota - SVOJŠE - neděle - HORSKÁ KVILDA