Seriál závodů na kolečkových lyžích pokračoval v Orlických horách

Další pokračování seriálu Efisan Skiroll Classics se o víkendu uskutečnilo v Orlických horách, kde se odehrály dva výjezdy na sedlo Šerlich do výšky 1025 metrů. Závody přinesly opět zajmavou podívanou a nebývale silnou konkurenci.

Na start sobotního závodu se postavilo 114 závodníků. První den z víkendové série závodů čekala na závodníky trať v délce deseti kilometrů, která slibovala rychlý a dynamický závod. Startovní pole bylo plné zvučných jmen i přes to, že Stanislav Řezáč opět nedorazil, ač to slíbil. Atraktivitě ani tempu závodu to však  neubralo a v cíli se v mužské kategorii nejrychleji objevil Václav Sedláček ze Silvini Madshus Teamu, který si své vítětství patřičně užil a dres leadra hrdě dovezl způsobem start - cíl až na vrchol. Na druhém místě se umístil Jan Čech, taktéž se Silvini Madshus Teamu. Na třetím místě se mezi muži A umístil Petr Novák , který však do cíle dojel až za juniorem Tomášem Dufekem, který svým výkonem poukázal na nově nastupující generaci závodníků. Mezi ženami v sobotu kralovala Kateřina Smutná, která do cíle dojela v těsném zvěsu za nejepšími muži, a to i přes to, že jí trápí záněty šlach na rukách. O necelou minutu později na druhém místě dojela do cíle sobotního závodu Adéla Boudíková. Třetí dojela finská závodnice Heli Heiskanen.

Horké počasí a dlouhých 18 kilometrů řadu především mladších a nejstarších závodníků pochopitelně odradilo, a tak jich v neděli dopoledne startovalo oproti sobotě jen 60. Ti nejlepší však vydrželi. Zatím co u žen se žádné překvapení nekonalo, a stejně jako v sobotu zůstalo pořadí Kateřina Smutná, Adéla Boudíková, Heli Keiskanen a Klára Moravcová beze změn, u mužů se na stupních vítězů řádně míchalo. Každý závod je úplně jiný a neděle to jasně potvrdila. V sobotu třetí Honza Čech vydržel se silami nejlépe a vystřídal na prvním místě Václava Sedláčka, kterému v cíli nadělil 25 vteřin. Václav možná trochu zalitoval svých slov při sobotním vyhlašování výsledků, kde si dokonce postěžoval: „Když jsem zjistil, že jsem sám a za mnou dlouho nic, zlenivěl jsem a místo soupaže jsem šel i nohama.“ Satisfakce 3. místem se podařila Jiřímu Ročárkovi, který v sobotu závod rozjel ve velkém stylu, ale v kopci ztratil a skončil až desátý. Skvěle zajel také veterán Josef Vejnar, když si po sobotním druhém místě dojel v neděli pro první.

Průběžně v mužské kategorii nadále drží žlutý dres loňský celkový vítěz Václav Sedláček ze Silvini Madshus teamu s náskokem 295 bodů na druhého Michala Vanka ze Sun sport teamu, který díky výborné sobotě přeskočil o 5 bodů matadora Jiří Ročárka z Vlatava Fund teamu. Zde se očekává ještě velký boj, zvláště když se k oboum přiblížil Jan Čech už jen na 80 bodů. V ženské kategorii drží náskok 200 bodů Lada Lanková ze SIlvini Madshus teamu před druhou Adélou Boudíkovou z Vltava Fund teamu, dalších 40 bodů ztrácí třetí Klára Moravcová ze Ski klubu Jablonec a poslední slovo ještě asi neřekla ani loňská vítězka Kateřina Smutná z Bauer Ski teamu, která nastoupila pouze ve 3 ze 6 závodů, ale všechny vyhrála a na třetí místo ztrácí 80 bodů. V týmové soutěži je o vítězích skoro rozhodnuto, vede Silvini Madshus team se ziskem 3.010 bodů před Sun sport teamem se 1.760 body. Boj se čeká ještě mezi třetím týmem Ski team Vysočina (435 bodů) a Kolečkové lyže Tomski.cz (350 bodů).

Seriál Efisan Skiroll Classics bude pokračovat druhý víkend v září v Krkonoších, kdy se v sobotu 8.9. pojede 10,5 km dlouhý výjezd ze Špindlu na Špindlerovku, v neděli se pak bude závodit na nové trati o délce 11,5 km ze Svobody nad Úpou přes Hofmanovy boudy až nahoru na Černou horu k horní stanici lanové dráhy.