Seriál Efisan Skiroll Classics vyvrcholil na Kristýně a Ještědu

Seriál Efisan Skiroll Classics 2019 vyvrcholil za krásného podzimního počasí finálovými závody na Kristýně a na Ještědu. Celkovým vítězem seriálu se stal až díky mocnému finiši v posledním závodě Jiří Ročárek z Vltava Fund ski teamu, který tak dokázal žlutý Efisan dres vyhrát již potřetí. Vyrovnal tak rekord své ženy Adély Boudíkové. Mezi ženami byla ve 14 závodech nejlepší jeho týmová kolegyně Andrea Klementová.

V sobotu 28.9. se sešla řada závodníků k letošnímu nejdelšímu závodu na kolečkových lyžích v ČR u Hrádku nad Nisou na závodu Kristýna na 30 km klasicky. Jelo se celkem 6 okrůhů o délce 5 km. Na startu nechyběly takové hvězdy, jako je Klára Moravcová, Vašek Sedláček, Jirka Pliska nebo Jiří Ročárek. Krásné počasí - teplo, sluníčko, i když trochu větrno - přineslo velmi rychlé časy a kvalitní výkony. Zvláště v mužské kategorii se jel velmi rychlý závod a hned v prvním kole se oddělilo trio Sedláček, Pliska a Ročárek, které ve stejném pořadí nakonec dojelo i do cíle. Žlutý dres udržel v sobotu šestý Tomáš Veber. V ženách suveréně vyhrála Klára Moravcová, která ujela i ve žlutém jedoucí Andree Klementové, třetí pak dojela Kateřina Moravcová. Zhruba polovina závodníků dojížděla poslední kolo ve velmi prudkém lijáku, který se zhruba na 20 minut spustil na trať.

V neděli 29.9. se rozhodovalo v závodě z Janova Dolu na Ještěd, který se jel zároveň jako součást MČR. Na startu se sešlo 198 závodnic a závodníků, což je opět rekordní účast (přihlášeno dokonce 221). Mezi muži se už na 3. km závodu oddělila od svých pronásledovatelů dvojice Jan Šrail a Alexis Jeannerod a ta vydržela až na Ještedku 1 km do cíle. Tam druhý jmenovaný vyrazil pro své jasné vítězství. Za rekordem trati zaostal o pouhých 6 vteřin. Třetí s odstupem 1:04 dojel stejně jako loni Jonáš Bešťák. Vedoucí závodník seriálu Efisan Skiroll Classics Tomáš Veber dojel až na 34. místě a tak se před něj v celkovém pořadí dostal Jiří Ročárek. Mezi ženami se očekával také velký sobouj, který se nakonec nekonal, neboť Kateřina Smutná v průběhu závodu vzdala a Kateřina Razýmová tak měla snažší cestu k vítězství. O tom, že nenechala nic náhodě svědčí to, že se je podařilo zajet traťový rekord a to ještě musela během závodu měnit zlomenou hůl. Nová hodnota hodnotu traťového rekordu je tedy 45 minut a 51 vteřin. Druhé místo si pro sebe uzmula Sandra Schützová, třetí pak dojela na vrchol Ještědu Kateřina Janatová. Andrea Klementová sice dojela šestá, ale i tak v klidu udržela žlutý Efisan dres, který získala poprvé v kariéře. Juniory do 23 let vyhrál Dominik Bury z Polska a Kateřina Janatová, veterány pak ovládl Jan Svoboda, který dokázal vyhrát 12 závodů v řadě.

Seriál Efisan Skiroll Cassics v roce 2019 tvořilo 14 závodů a v mužské kategorii posbíral nejvíce bodů a domů si žlutý Efisan dres odnesl Jiří Ročárek z Vlatav Fund Ski teamu (1.820 b.), druhý skončil Tomáš Veber z Kasper Swix teamu (1.782) a třetí Jan Šrail z eDsystem Bauer teamu (1.740). V ženách kralovala Andrea Klementová z Vltava Fund Ski teamu (1.995 b.) před Ladou Lankovou (1.650) ze Silvini Madshus teamu a její týmovou kolegyní Lenkou Blažkovou (1.440). Letos se nově bojovalo i o růžové dresy Raiffeisen Investiční společnost do 23 let, kde byl nejlepší Jiří Mánek z Fischer Ski klub Šumava (820 b.) a Kateřina Švancarová ze Sunsport teamu (1.510 b.). Další novinkou byl zelený Skiservis Mára dres pro veterány nad 50 let, kde zvítězil Jan Svoboda ze Silvini Madshus teamu se ziskem 2.400 bodů.

Týmovou soutěž ovládli závodníci Silvini Madshus teamu se ziskem 1.370 bodů před Vltava Fund Ski team (1.210), Sunsport teamem (1.150), Jove Rollski teamem (980), Šerlich 8.30 teamem (870) a BORCI zdar! (620).

Nově si můžete objednat trička seriálu (vepředu obrázek lyžaře, na zádech seznam závodů) na webu Merchatoru.

Tato ace vznikla za podpory Libereckého kraje.

Videoreportáž: Kristýna a Ještěd

Konečné pořadí seriálu Efisan Skiroll Classics 2019 - muži - ženyjuniořijuniorkyveteráni - týmy -