Efisan Skiroll Classics v roce 2020 vyhráli Vašek Sedláček a Klára Moravcová

Seriál Efisan Skiroll Classic 2020 má za sebou osmý ročník, který byl specifický v mnoha ohledech. Už jeho samotný začátek byl těžký a v současné situaci nevyzpytatelný, ale povedlo se a z plánovaných 12 hlavních závodů se podařilo uspořádat 11 z nich, což musíme považovat v době temna za velký úspěch. Nakonec až poslední závod Hejnická 50 s cílem na Smědavě se bohužel kvůli nařízení vlády musel zrušit. Seriál navíc letos získal svého malého bratříčka Skiroll CUP, který má do budoucna obsahovat velkou řadu menších závodů, ve kterých se dají vyjet pomocné body. Letos byly na pořadu 4 a všechny se odjely. Závodů se zůčasnilo i nejvíce cizinců v historii, během celého roku k nám zavítali závodníci ze Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Maďarska a Keni. Hned 4 závody dokázala letos vyhrát Klára Moravcová (7 výher v historii), po 3 vítězstvích si připsala legendární trojice Kateřina Smutná (30x), Stanislav Řezáč (17x) a Jan Šrail (13x). Hned v 6 závodech byl překonán rekord trati, 3x se o to postarali muži, 4x ženy. Nejvíce rekordů trati v současnosti patří mezi ženami Kateřině Smutné (6x), v mužích pak kraluje Standa Řezáč (5x). Celkem letos v seriálu bodovalo 533 závodnic a závodníků.

V mužské kategorii získal žlutý Efisan dres se ziskem 1.510 bodů Vašek Sedláček, který se tak zařadil po bok Adély Boudíkové a Jiřího Ročárka, kteří dokázali seriál vyhrát už 3x. Vašek jako jedinný z prvních 5 mužů nepřipsal ani jeden pomocný bod ze Skiroll CUPu. O pouho pouhých 10 bodů zpět zaostal Stanislav Řezáč (1.500 b.) a třetí místo bere Michal Vank (1.390 b.). Čtvrtý skončil o 6 bodů Tomáš Veber (1.384 b.) a pátý pak Martin Hušek (1.196 b.)  Celkem bodovalo 232 mužů, nejmladšímu bylo 13 let, nejstaršímu 70 let. Mezi ženami si žlutý dres vybojovala Klára Moravcová (1.740 b.), která dokázala seriál vyhrát poprvé v životě. Druhá skončila mladičká Kateřina Švancarová (1.650 b.) a třetí pak Tereza Hujerová (1.335 b.). Celkem bodovalo 80 žen, nejmladší bylo 14 let, nejstarší 59 let.

Juniorský růžový Raiffaisen Investiční společnost dres pro juniory do 23 let letos získal Matěj Hájek se ziskem 1.230 bodů, jenž byl v celkovém pořadí mužů na šestém místě. Druhý byl Mateusz Szcotka (1.153 b.) a třetí Jiří Mánek (780 b.). Celkem bodovalo 95 juniorů, nejmladšímu bylo 13 let. V juniorkách doslova kralova Kateřina Švancarová (1.950 b.), která byla zároveň na druhém místě v celkovém pořadí žen. Druhé místo bere Tereza Hujerová (1.640 b.) a třetí byla Eva Kulhánková (1.230 b.). Celkem letos bodovalo 55 juniorek, nejmladší bylo 14 let.

Veteránskou soutěž o zelený Skiservis Mára dres letos jednoznačně ovládl 11. muž celkového pořadí mezi muži Josef Vejnar, který dosáhl s 1.970 body i největšího bodového zisku napříč všemi kategoriemi! Druhé místo bere Láďa Knápek (1.670 b.) a třetí Robin Teplý (1.600 b.). Celkem bodovalo 68 veteránů s průměrným věkem 58 let, nejstaršímu bylo letos 73 let a nebyl to nikdo jiný, než Láďa Mizera, který obsadil výbornou sedmou příčku. Ve vetránkách vyhrály zahraniční závodnice, Polka Jadwiga Grinkiewicz (1.200 b.), druhá byla Němka Irina Kozlovskaia (200 b.) a třetí byla Vladislava Štvrtecká (180 b.). Bodovaly pouze tyto tři závodnice a nejstarší z nich je 59 let.

Týmová soutěž byla letos nebývale vyrovnaná a to zejména díky výbroným výkonům party z Brna okolo Michala Vanka ze Sun sportu. Nakonec to dopadlo tak, že dva týmy získaly stejný součet bodů 1.040 a to zmiňovaný Sun sport team a Silvini Madshus team. Dle pravidel je při rovnosti bodů druhým hodnotícím kritériem nejvyšší dosažený bodový zisk v jednom závodu a to se podařilo na Bedřichově se ziskem 860 bodů týmu Silvini Madshus, takže se jim nakonec podařilo obhájit prvenství. Třetí místo bere tým Šerlich 8.30 (850 b.), čtvrtý je tým Kolečkové lyže Tomski (720 b.) a pátá je pak parta Borci Zdar! (690 b.).

Původně posledního naplánovaného závodu Hejnická 50 se můžete zúčastnit alespoň virtuálně, kdy se stačí řádně zaregistrovat, pak během 13.-31.10. objet celou trasu a pořídit z toho záznam GPS, jako je např. Strava, Garmin, Sunto, Polar atd, pak poslat svůj výsledek pořadtelům. Ti pak zveřejní výsledky dle kategorií a rozdají i nějaké ceny včetně tomboly mezi celým stratovním polem. Do seriálu ale tyto výsledky nelze započítat.

Konečné pořadí seriálu Efisan Skiroll Classics 2020 - muži - ženy - junioři do 23 let - juniorky do 23 let - veteráni nad 50 let - veteránky nad 50 let - týmová soutěž